Rostoucí zájem o družstevní bydlení je důkazem jeho přitažlivosti. Je vhodné pro mladé lidi, živnostníky, rodiny s dětmi, a dokonce i pro lidi v důchodovém věku. Tento typ bydlení nabízí jedinečný způsob financování, díky kterému nemusíte prokazovat příjem pro získání úvěru nebo hypotéky. Stačí mít ušetřeno 20 - 25 % ceny bytu, uhradit jednorázový příspěvek do bytového družstva a následně se podílet na splácení úvěru družstva formou nájmu.
Dříve stavěla bytová družstva velká sídliště. Následně rozhodovala o všech investicích v jednotlivých domech a automaticky se starala o jejich správu. Členové družstva měli jen malou šanci rozhodovat o majetku, který spoluvlastnili.
Dnes to funguje jinak. Bytové družstvo je zakládáno pro každý jednotlivý projekt. Vy jako jeho členové si sami rozhodujete o tom, kdo vás bude zastupovat, kdo vám bude vykonávat správu, vést účetnictví a zda si po splacení úvěru na výstavbu projektu převedete byty do osobního vlastnictví.
Projekty v době realizace zaštiťují jejich zakladatelé SBD Praha, které staví a spravuje bytové domy již od roku 1959, a Coop Development jako garant moderní technologie výstavby. O dobré synergii těchto společností svědčí 15 úspěšně realizovaných projektů. Všechny kroky jsou navíc pečlivě kontrolovány bankami, které poskytují úvěr na jejich financováníO tom, co se děje v domě rozhodujete vy
Na každý nový projekt družstevní výstavby vzniká nezávislé bytové družstvo, ve kterém vy, jako jeho členové, máte klíčové slovo v otázkách zastupování, správy i hospodaření. Po úhradě úvěru družstva na výstavbu bytového domu mají členové družstva možnost převést byt do svého osobního vlastnictví.
Flexibilita
Váš podíl v bytovém družstvu, vaše domovské právo, je možné kdykoliv prodat - převést, a to i před úplným splacením úvěru. To vám dává jedinečnou flexibilitu a možnost reagovat na změny ve vašem životě bez zbytečných komplikací.
Tento přístup k bydlení představuje moderní, flexibilní a finančně dostupnou alternativu k tradičnímu vlastnictví nemovitosti, která je stále více vyhledávána širokým spektrem lidí hledajících svůj ideální domov.
Jaké jsou hlavní principy družstevní bytové výstavby?
Model je vlastně hodně podobný pořízení bytu do vlastnictví. Člen družstva uhradí minimálně 20 – 25% pořizovacích nákladů vybraného bytu a příslušenství, na zbylou část si zajistí bytové družstvo úvěr, na jehož splácení se člen družstva podílí spolu s úhradou nájemného, a to od okamžiku převzetí bytu do užívání.
Může člen družstva zaplatit i více než čtvrtinu nákladů?
Ano, a dokonce může navýšit podíl vlastních zdrojů kdykoliv do zahájení čerpání úvěru družstvem, tedy zpravidla do kolaudace objektu. Bytové družstva pak načerpá úměrně tomu nižší úvěr a člen družstva se následně bude podílet na jeho splácení samozřejmě nižší částkou.
Kdo se může ucházet o družstevní byty?
Vlastně kdokoliv, jen s respektováním, že si takto může pořídit jen jeden, výjimečně dva byty v jednom projektu, např. pro své děti. Jednou z velkých výhod této formy výstavby totiž je, že zájemce o družstevní byt není omezen svým věkem, vždy získá možnost splácet pořizovací cenu bytu v době na kterou je sjednán úvěr. Zájemce musí mít jistotu, že má dostatečné vlastní zdroje, zbytek kompletně zařizuje bytové družstvo. Vlastní zdroje lze doplnit např. úvěrem ze stavebního spoření, je však třeba počítat s tím, že se o to zvýší měsíční náklady bydlení. Také v tomto směru nabízí bytové družstvo pomoc svým budoucím členům.
Délka splatnosti úvěru se významně neliší od hypotéky, co úroková sazba?
Ani tady nenajdeme zásadního rozdílu, byť fakticky nejde o hypoteční úvěr. Úrokové sazby jsou různé podle situace na trhu v době, kdy se úvěr uzavírá. Pro bytové družstvo uvažujeme s delším obdobím fixace úrokové sazby tak, abychom vyvážili její výši a potřebu stabilizovat splátky úvěru na první období splácení pro všechny družstevníky. Výhodou oproti hypotéce je, že úvěr na celý dům je vyšší a pro jednání s bankou tedy zajímavější obchodní případ. Zpravidla tedy vyjednáváme pro bytové družstvo lepší podmínky než u hypotéky na jeden byt. Aktuální úroková sazba ve 2 kvartále roku 2025 je 4,84%.
Je možné byt někdy převést do vlastnictví člena družstva?
Ano, s takovou možností počítáme. Pro každý projekt automaticky připravíme prohlášení vlastníka, kterým rozdělíme dům na jednotky. Zahájení převodů musí formálně schválit členská schůze družstva. Před převedením je zapotřebí splatit celou nesplacenou část pořizovacího úvěru. Lze k tomu samozřejmě využít hypoteční úvěr, který je logicky možné zajistit právě převáděným bytem. Převod do osobního vlastnictví je možný podle konkrétního projektu po uplynutí jednoho či dvou fixačních období.
Jaký je zájem o převádění družstevních bytů do vlastnictví?
Je třeba zdůraznit, že se na členy družstva už v rámci fungování bytového družstva díváme jako na faktické budoucí vlastníky přidělených bytů. Proto také všechny námi dosud realizované projekty (je jich už skoro dvacet) fungují většinově či stoprocentně jako bytové družstvo. Ani na „nejstarším“ projektu bytového družstva nedošlo k převedení nadpoloviční většiny bytů do vlastnictví jeho členům.
Je člen družstva nějak omezen s nakládáním s družstevním bytem?
V principu jen tak, že musí dodržovat společně dohodnutá pravidla, zejména hradit předepsané měsíční platby (splátku úvěru, nájemné a zálohy na služby) a řádně užívat společné části domu. Svůj byt může podnajímat, sice s předchozím souhlasem bytového družstva, ale ten je odepřen pouze v situaci, kdy dojde k porušení zmíněných společných pravidel. Družstevní byt lze samozřejmě kdykoliv převést (prodat) třetí osobě, a to i bez souhlasu bytového družstva.
Je nějaký rozdíl mezi fungováním bytového družstva a společenství vlastníků jednotek?
Z pohledu našich dvacetiletých zkušeností se správou bytových domů víme, že rozdíl není nikterak zásadní. V obou případech je zapotřebí vést jasné a přehledné účetnictví, řádně spravovat pohledávky, transparentně řešit všechny provozní záležitosti bytového domu. Trochu se liší způsob rozhodování (v družstvu má každý člen jeden hlas bez ohledu na počet bytů či velikost bytu), výraznějším rozdílem je lepší schopnost bytového družstva řešit případné problematické členy družstva. Ve výsledku to znamená vyšší ochranu investice pro zbylé členy družstva, což je přijímáno velmi pozitivně.
Mnoho zajímavých informací o pořízení a užívání družstevního bytu najdete v našem videu